2021-ben 18. alkalommal, október 8. és 17. között rendezi meg a Budapest Design Weeket (BDW) a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) és a Magyar Formatervezési Tanács (MFT), melynek fő helyszíne idén a kulturális és művészeti eseményeknek egyaránt otthont adó Société Budapest rendezvényközpont lesz. A Budapest Design Week központi témája a New Standards: az események fókuszában a világjárvány utáni „new normal”, azaz „szép új világ” áll, melynek formálásában döntő szerepet kapnak a designerek.

„Az elmúlt másfél év bebizonyította, hogy egy pandémiás helyzet számtalan módon befolyásolja mindennapjainkat: megváltoznak kapcsolattartási és vásárlási szokásaink, fontosabbá válnak a helyi termékek, árucikkek, felértékelődnek a társadalmi kapcsolatok, az összetartozás szerepe, az utazási korlátozásokkal a szabadidő eltöltésének eddig kevésbé népszerű formái válnak meghatározóvá. A jelenlegi helyzet kivételes lehetőséget teremt arra, hogy a jövőt emberközpontúbbá, emberléptékűbbé tegyük, amelyben kiemelkedően fontos szerep jut majd a designereknek” – emelte ki Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke a BDW idei fókuszáról beszélve.

A rendezvénysorozat által feltérképezni kívánt szakterületek kapcsán Osvárt Judit, a BDW kurátora így fogalmazott: „A Budapest Design Week 2021 a »szép új világ« jelenségét tervezi körüljárni, kifejezetten pozitív attitűddel és számos kísérleti, újszerű jelenséget, ötletet, innovációt mutatva fel annak bizonyítására, hogy a design az új társadalom megteremtésében egy hatékony, rugalmas és sokoldalú eszközrendszer lehet. Ezalatt a tíz nap alatt az új attitűd megmutatkozik a social design, a service design, a product design, a digital design, az interior design és a fenntarthatóság többi területén is.”

A Budapest Design Week tavaly a pandémiás helyzetre való tekintettel hibrid formában valósult meg, aminek pozitív hozadékaként azok is tudtak csatlakozni a programokhoz, akik fizikailag nem tudtak jelen lenni, ezért az offline mellett ebben az évben is lesznek online programok. Idén is két fő programtípusból épül fel a rendezvénysorozat: a saját, valamint a külső partnerek által szervezett, a Budapest Design Week által befogadott eseményekből. Az eseménysorozat nyitókiállítása a központi témát körbejáró „New Standards” lesz a Société Budapestben, amely 30 fiatal, 30 év alatti tervező munkáját mutatja be. Ezek többsége terv vagy prototípus, és jól illusztrálják az új generáció felelős gondolkodásmódját a jövőnk tekintetében. A kiállításhoz kapcsolódó beszélgetéssorozat számos témát körbejár az autóipar jövőjétől kezdve a szabadidő eltöltésének megváltozásán át a kiterjesztett valóság kérdésköréig, mindegyiket a design vetületében vizsgálva. A Budapest Design Week nyitóestjén adják át a Magyar Formatervezési Díjakat és a Design Management Díjat. A díjazottakat és a legkiemelkedőbb pályázókat felvonultató kiállítás a fesztivál végéig szintén a Sociétében lesz látogatható. A járványhelyzet függvényében tárlatvezetést is tartanak az érdeklődőknek.

A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan idén is komplex szakmai programmal jelentkezik a Magyar Formatervezési Tanács és stratégiai partnere a Fabunio (Magyar Fa- és Bútoripari Unió). A rendezvény azt járja körül, hogy az egyes alkotók és cégek életére milyen hatással van a designszemlélet, milyen eredményeket hozott számukra a díjakra való jelentkezés, illetve milyen élményekkel és kihívásokkal jár a gyártói-tervezői együttműködés. A program keretében a Fabunio gyárlátogatást is szervez, ahol az érdeklődők betekinthetnek a bútoripar kulisszái mögé.

Az Európai Unió kezdeményezéséhez csatlakozva BEDA tagként a Magyar Formatervezési Tanács és partnerei New European Bauhaus workshopot szerveznek október 12-én. A program MA képzésben résztvevő hallgatókkal — felsőoktatási intézményenként 3-3 hallgatóval — valósul meg, a diákok a délelőtt kapott feladataikat még aznap prezentálják.

Hagyományosan a Budapest Design Week időtartama alatt elevenedik meg a Magyar Formatervezési Tanács népszerű kiadványa, a Start Up Guide is: a Start Up Guide Live többnapos, interaktív, online előadássorozat. Október 12-én az üzletek válságállóvá alakításának módszerei, a finanszírozási formák és a piaci változások követése lesznek a középpontban, október 13-án pedig az ügyfélélmény fogalma és fontossága, a remarketing eszköztára és a rendszerben gondolkodás előnyei adják a fő témákat. Az előadásokat beszélgetések követik, a program pedig később is visszanézhető lesz a Start Up Guide Live és a Budapest Design Week felületein.

Október 13-án és 14-én a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a BDW stábjával együttműködésben rendezi meg a Social Design Network első szimpóziumát és kiállítását: a MOME égisze alatt 2020 őszén létrejött Social Design Network több európai felsőoktatási intézmény kapcsolódó egységeit tömöríti és a témában az első szakmai együttműködésnek számít Európában. A social design témakörét körüljáró nemzetközi esemény október 13-án kiállítás megnyitóval veszi kezdetét, melyet október 14-én egynapos szakmai szimpózium követ.

A Budapest Design Week népszerű eseménysorozata minden évben a Nyitott Stúdiók, amely idén – a pandémiás helyzetet szem előtt tartva, az aktuális biztonsági előírásoknak megfelelően – offline és online programokkal várja azokat, akik szeretnének betekintést nyerni a hazai designerek, designstúdiók műhelyébe. A 18 résztvevő műhely változatos bemutatókat és workshopokat kínál azoknak, akik szeretnék jobban megismerni a munkafolyamatokat a tervezőasztaltól a gyártásig, vagy szeretnék egyenesen az alkotóktól hallani a brandek és kollekciók történetét.

A BDW stratégiai partnereként a Magyar Divat és Design Ügynökség (HFDA) idén a 360 design kiállítás megszervezésére koncentrál. A tárlat több tucat hazai designernek ad bemutatkozási lehetőséget a Bálnában, idén új koncepcióval, kibővült programokkal, erősebb regionális fókusszal, kiemelten kezelve a fenntartható megoldásokat és az innovációban rejlő lehetőségeket. Az eseményen a hazai alkotók mellett a V4-es országok szakmabeli tehetségei is bemutatkoznak és kerekasztal-beszélgetések is kapcsolódnak majd.

A BDW alkalmából megjelenik az új Budapest Design Map is, a fővárosi designélet legátfogóbb kalauza, amelyben a budapestiek és a városba látogatók megtalálhatják a programsorozat helyszíneit, de a térkép segítségével akár egy változatos túrát is szervezhetnek maguknak a design jegyében.

A 2021-es Budapest Design Week azonban nem csak a fővárosra koncentrál, ugyanis a csatlakozó külsős helyszínek mintegy 150 különböző programot kínálnak Budapesten és országszerte a designtól, a kreatívipari vállalkozásfejlesztésen át, a divatig és belsőépítészetig számtalan témakört feldolgozva kerekasztal beszélgetéseken, kiállításokon, kézműves workshopokon és városi sétákon keresztül. Idén Szombathely, Sopron, Pécs és Debrecen is csatlakozik az eseménysorozathoz.

A részletes program elérhető a https://budapestdesignweek.hu weboldalon.